Za chwilę święta, kupisz prezenty. Być może z plastiku i jeszcze zapakowane w plastik. A ten wpis będzie moim prezentem świątecznym dla Ciebie i planety. Bo musisz wiedzieć jedno…
Plastik i konsumpcja zabijają Ziemię! Wzrost gospodarczy wyklucza się z dbaniem o środowisko. Nieustanny wzrost gospodarczy na ograniczonej planecie pod względem zasobów jest zwyczajnie niemożliwy! Trzeba w końcu powiedzieć STOP. Bo co nam z rosnącego PKB, jak być może nasze dzieci nie dożyją starości? Niszcząc przyrodę, podcinamy gałąź, na której siedzimy. Proste! Kryzys klimatyczny to zło.
„Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które jest świadome zmian klimatycznych, i ostatnim, które może coś zmienić”, Barack Obama.
„To my potrzebujemy natury, nie natura nas”, Harrison Ford.
No to do dzieła!
Brak Ci motywacji? Kontynuuj czytanie. W tekście powołuję się przede wszystkim na dane z książki Arety Szpury „Jak uratować świat?”. Dobry kawałek. Łyknęłam w 4 godziny. I natychmiast zaczęłam wdrażać zmiany tam, gdzie jeszcze nic wcześniej nie tykałam w temacie eko. Polecam tę lekturę – na Ciebie pewnie też tak podziała.
Jest do d… Tzn. jesteśmy w d… [Trochę faktów]
Jeśli temperatura powietrza wzrośnie o 2 stopnie w stosunku do epoki przedprzemysłowej, to zamarznięte połacie Syberii się roztopią.
A wtedy…
do atmosfery ulotnią się gazy takie jak dwutlenek węgla czy metan, które cofną Ziemię do stanu sprzed 50 milionów lat.
Czyli krótko mówiąc do czasów, kiedy średnia temperatura na naszej planecie była wyższa aż o 13 stopni niż obecnie. To by oznaczało nasz rychły koniec.
Te przerażające liczby przywołuje profesor Szymon Malinowski z Wydziału Fizyki UW.
Dlatego właśnie do 2050 roku musimy wyzerować emisję CO2.
Nie jesteś wystarczająco przerażony/a? Proszę:
Zasoby, które ludzkość zużyła od samego początku do lat 90. XX wieku, jest taka sama jak od lat 90. do dzisiaj! Eksploatujemy Ziemię na potęgę.
A tymczasem, jak podkreśla Ewa Chodkiewicz z WWF, zależymy od przyrody, czy nam się to podoba, czy nie. Każda gałąź gospodarki czy przemysłu korzysta z zasobów naturalnych (choćby z wody). Tylko dobrze funkcjonujące ekosystemy są bezpieczne dla ludzi i zwierząt – dodaje.
Wartość usług ekosystemowych, czyli to, co daje nam Ziemia, wynosi… 125 bilionów dolarów rocznie! To m.in. czyste powietrze.
Gdyby jakaś korporacja miała takie dochody, każdy by się z nią liczył, czytamy w książce. Każdy. Ale że to Ziemia, ludzie mają to w nosie. Ona jest po to, by ją wykorzystać, eksploatować jak tanią dziwkę. A przecież każdy zasługuje na szacunek. Także pani do towarzystwa! KAŻDY.
A my, zamiast być jej wdzięcznym, zabijamy ją!
„Liczebność populacji ssaków, ptaków, gadów, płazów oraz ryb spadła średnio o połowę w ciągu ok. 40 lat” – czytamy w książce Szpury. A „populacje gatunków słodkowodnych zmniejszyły się od roku 1970 o 83%”.
Co roku z powodu emisji CO2 wskutek lotów topi się 6000 km2 lodowców w Arktyce! Samoloty odpowiadają za 5% emisji, auta – 17%.
Pamiętasz Dolinę Popiołów z „Wielkiego Gatsby’ego”? To najbogatsi zniszczyli w niej przyrodę! Dziś jest tak samo. Prywatne odrzutowce, nieopamiętanie się w podróżach… Co tu dużo mówić. Szkoda gadać.
Mało tego. Do tego wszystkiego dochodzą nasze śmieci. Statystyczny Polak wyrzuca do kosza 400 kg odpadów rocznie! Trzeba coś z tym zrobić. Zrecyklingować.
Jak wygląda recepta na kryzys klimatyczny? Wiadomo – zmniejszenie konsumpcji, czyli potrzeb, pewna rezygnacja z wygody, sadzenie drzew. Ale konieczne jest przede wszystkim wdrożenie ekonomii cyrkularnej. I rozsądne z niej korzystanie, bo niestety też daje… negatywne efekty! Obecnie recyklinguje się jedynie 9% tworzyw sztucznych. „W przyrodzie, gdzie zwierzęta i rośliny funkcjonują w bardzo złożonych relacjach, nic się nie marnuje”. Inspirujmy się tym!
JEŚLI PODOBA CI SIĘ WPIS, PODZIEL SIĘ NIM W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH
Scroluj dalej ?
Kryzys ekologiczny: plastik & recykling
Pamiętaj, że to, co wyrzucasz, w jakiejś formie wraca do Ciebie – jako zanieczyszczenie powietrza, wód, Twojego jedzenia…
Dlatego, tak bardzo jak tylko możesz, przestrzegaj zasady 5R: refuse, reduce, reuse, recycle, rot (kompostuj)
Plastik i papier można recyklingować kilkukrotnie. Metal i szkło nieograniczoną ilość razy. Dlatego to z tych 2 ostatnich w idealnym świecie powinno się robić opakowania.
Co nie poddaje się recyklingowi? M.in. ceramika, tubki po paście do zębów, styropianowe tacki i opakowania na żywność na wynos (styropian to plastik, wiedziałeś?/aś?), kubeczki po kawie na wynos, opakowania po chipsach i cukierkach. Jeśli więc możesz – korzystaj z tego rozsądnie, a najlepiej wcale.
PODPISZ PETYCJE, BY OGRANICZAĆ UŻYWANIE PLASTIKU: DO KORPORACJI, DO POLSKICH WŁADZ
Na obronę ceramiki dodam, że mimo że się jej nie recyklinguje, to jednak jest naturalna, przyjazna środowisku i można ją wykorzystać na wiele innych sposobów. Znammi – marka meblarska – stworzyła rewelacyjny stolik kawowy z blatem z potłuczonej ceramiki z Bolesławca. OBCZAJ.
O okropnym bisfenolu A obecnym w plastiku, pieniądzach i paragonach, rozwalającym układ hormonalny, powodującym m.in. niepłodność i raka piersi przeczytasz TUTAJ. Kanada wpisała go na listę niebezpiecznych substancji, pora na Europę!
WSZECHOBECNY PLASTIK: Jak pomóc planecie w drobnych krokach, bez specjalnych poświęceń?
- Zrezygnuj z plastikowych słomek.
- Nie bierz kubków na wynos. Spraw sobie własny (np. bambusowy).
- Noś butelkę ze sobą (z filtrem, metalową), zamiast kupować wodę butelkowaną.
- Lody kupuj w wafelku i rezygnuj z plastikowych szpatułek.
- Gdy często korzystasz z foodtrucków, zabieraj ze sobą łyżkowidelec. Używaj go zamiast plastikowych jednorazowych sztućców.
- Noś ze sobą własną torbę na zakupy. Ale to pewnie już robisz.
- Jednorazową maszynkę do golenia zamień na metalową z wymiennymi wkładami.
- Kup bambusową szczoteczkę do zębów. (Są też takie do czyszczenia języka).
- Nie potrafię przekonująco nakłonić Cię do używania szarego papieru toaletowego z makulatury… ale spróbuj!
- Jednorazowe waciki zastąp takimi wielokrotnego użytku. Ja zaczęłam też tonik przelewać do atomizera i spryskuję nim twarz, w ten sposób wyeliminowałam waciki.
- Podpaski zamień na kubeczek menstruacyjny.
- Herbatę kupuj na wagę albo przynajmniej unikaj tej pojedynczo pakowanej.
- Stroń od kawy w kapsułkach, gdyż są trudne do zrecyklingowania.
- Jednorazowy długopis zamień na taki z wymiennymi wkładami lub jeszcze lepiej – pióro! To przy okazji poprawi Twój charakter pisma.
- Zapalniczkę zastąp zapałkami.
- Peeling sklepowy zamień na fusy po kawie, którą pijesz rano. Dodaj jeszcze tylko dowolny olej i gotowe!
- Pomyśl o mydle i szamponie w kostce zamiast w opakowaniu. Używam i naprawdę polecam. Dezodorant też zamieniłam na eko – Ben&Anna, na bazie sody i w opakowaniu… z tektury! A to, co jest w tym najpiękniejsze to to, że naprawdę rewelacyjnie się spisuje!
- Postaw na ekokosmetyki. Przejrzyj skład tych, których używasz. Mikroplastik jest w kremach, tuszach do rzęs, pudrach, a potem zmywasz to wszystko z siebie, a on spływa z wodą do morza i wcinają go ryby, a więc i my! TUTAJ sprawdzisz, pod jakimi nazwami ukryty jest plastik w Twoich kosmetykach.
PRZECZYTAJ TAKŻE 2. CZĘŚĆ WPISU: Zamień modę na styl, a mięso na fasolę
Co z tego, że zamienię żel w plastikowym opakowaniu na taki w szklanym, skoro znajdę go tylko w sklepie online? Kurier, który mi go dowiezie, wystrzeli po drodze kłęby spalin w powietrze. Trzeba działać, by ekoprodukty, ale takie naprawdę eko pod względem opakowań, znalazły się w łatwo dostępnym Rossmanie, Naturze i innych Hebe. I żeby te przeklęte worki na śmieci też nie były z plastiku! Są przecież alternatywy: bioplastik z konopii, celulozy, kukurydzy.
JEŚLI PODOBA CI SIĘ WPIS, PODZIEL SIĘ NIM W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH
Czemu warto zrobić kilka takich prostych gestów dla planety? Bo „jeżeli nic się nie zmieni, w 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb”. A w ich trzewiach już jest plastik. W ten sposób wraca on do nas. Tak, tak, bo w ludzkich odchodach też już znaleziono plastik! Ten przeklęty mikroplastik, o którym za miesiąc w drugiej i ostatniej części wpisu…
Stay tuned!
Dziki Kucyk & kryzys klimatyczny, który chce zostać unicestwiony. On, nie Ziemia. Pomożesz mu?
Zachęcam do pozostawienia opinii w komentarzach pod wpisem 🙂
Zapisz się TUTAJ do newslettera, jeśli chcesz otrzymać kolejny wpis z serii na swoją skrzynkę pocztową!